PEREGRYNACJA KRZYŻA KRUCJATY WYZWOLENIA CZŁOWIEKA W NASZEJ PARAFII
PEREGRYNACJA KRZYŻA KRUCJATY WYZWOLENIA CZŁOWIEKA W NASZEJ PARAFII


Peregrynacja Krzyża Krucjaty Wyzwolenia Człowieka rozpoczęła się Mszą Świętą o godz. 18.00. Po Eucharystii czuwaliśmy przy Krzyżu na indywidualnej adoracji. O godz. 20.30 odmówiliśmy różaniec, który został poprowadzony przez Wspólnotę Przyjaciół Oblubieńca. Nasza modlitwa zakończyła się Apelem Jasnogórskim o godz. 21.00. Po uroczystym pożegnaniu Krzyż został przekazany do Klasztoru. KRUCJATA WYZWOLENIA CZŁOWIEKA Krucjata Wyzwolenia Człowieka została powołana przez ks. Franciszka Blachnickiego i Ruch Światło-Życie w odpowiedzi na apel Ojca Świętego Jana Pawła II skierowany do Polaków u progu pontyfikatu:

Proszę abyście przeciwstawiali się wszystkiemu, co uwłacza ludzkiej godności i poniża obyczaje zdrowego społeczeństwa, co czasem może aż zagrażać jego egzystencji i dobru wspólnemu, co może umniejszać jego wkład do wspólnego skarbca ludzkości, narodów chrześcijańskich, Chrystusowego Kościoła.

Krucjata została uroczyście ogłoszona w obecności Ojca Świętego, Jemu oddana i przez Niego pobłogosławiona podczas 1. Pielgrzymki do Polski 8 czerwca 1979 r. w Nowym Targu.

Główną patronką Krucjaty jest Niepokalana, Matka Kościoła, Jutrzenka Wolności. Drugim patronem KWC jest święty Stanisław, biskup i męczennik, patron ładu moralnego w Polsce. KWC uznaje także za swego patrona świętego Maksymiliana Kolbe, który uczy oddania się Niepokalanej i jest wspaniałym przykładem oddania życia za braci.

Krucjata Wyzwolenia Człowieka jest ruchem jednoczącym ludzi, którzy w duchu Ewangelii podejmują służbę mającą na celu ratowanie godności człowieka zniewolonego przez alkoholizm, narkomanię, nikotynizm lub inne uzależnienia. KWC realizuje swój cel poprzez stworzenie „kolumny ratunkowej” ludzi dobrej woli, którzy mają podjąć walkę o tę „ziemię świętą”, jaką jest każdy człowiek odkupiony przez Chrystusa. Słowo „krucjata” wskazuje na Krzyż jako skuteczny znak ostatecznego zwycięstwa nad wszelkim złem. Krzyż, jako symbol dobrowolnej ofiary podjętej z miłości, jest jedyną drogą do skutecznego wyzwalania innych. Aby wejść w tajemnicę krzyża, trzeba pokonać lęk dlatego zadaniem Krucjaty jest wyzwalanie ludzi z lęku.

„Przez abstynencję wielu do trzeźwości wszystkich”.

Podstawową formą działania Krucjaty jest podjęcie postu jakim jest abstynencja od alkoholu. Jest to osobisty dar, podjęty dobrowolnie z pobudek miłości i odpowiedzialności za dobro drugiego człowieka. Trzeba jednak uświadomić sobie, że nie chodzi tu o zwalczanie alkoholu jako takiego, ale o zwalczanie zwyczaju picia alkoholu. Abstynencja jest więc środkiem do osiągnięcia celu, jakim jest przywrócenie trzeźwości w Polsce i wychowanie dzieci i młodzieży w zdrowych obyczajach.


http://www.piowegrow.pl