WIELKANOC 2016
WIELKANOC 2016

WIELKI CZWARTEK
Mszą Wieczerzy Pańskiej Kościół rozpoczyna uroczystą celebrację Triduum Paschalnego. Modlitwy mszalne nawiązują do głównych tematów liturgii: Wieczerzy Pańskiej, ustanowienia przez Jezusa Eucharystii oraz kapłaństwa służebnego. Przed rozpoczęciem liturgii opróżnia się tabernakulum, w którym przez cały rok przechowywany jest Najświętszy Sakrament. Odtąd aż do Nocy Zmartwychwstania pozostaje ono puste. Po Mszy św. rusza procesja do tzw. Ciemnicy. Tam rozpoczyna się adoracja Najświętszego Sakramentu. Wymownym znakiem odejścia Jezusa, który po Ostatniej Wieczerzy został pojmany, jest ogołocenie centralnego miejsca świątyni, czyli ołtarza. Aż do Wigilii Paschalnej ołtarz pozostaje bez obrusa, świec i wszelkich ozdób.
WIELKI PIĄTEK
Wielki Piątek to dzień Krzyża. Po południu odprawiana jest niepowtarzalna wielkopiątkowa Liturgia Męki Pańskiej. Centralnym wydarzeniem jest adoracja Krzyża. Po adoracji aż do Wigilii Paschalnej Krzyż jest najważniejszym punktem w kościele. Przyklęka się przed nim, tak, jak przyklęka się przed Najświętszym Sakramentem. Po adoracji z ciemnicy przynosi się Najświętszy Sakrament i po udzieleniu wiernym Komunii przenosi się Go procesjonalnie do Grobu Pańskiego.
WIELKA SOBOTA
Wielka Sobota jest dniem ciszy i oczekiwania. Po zachodzie słońca uroczystości rozpoczynają się Liturgią Światła. Kapłan święci ogień, od którego zapala Paschał - wielką woskową świecę symbolizującą zmartwychwstałego Chrystusa.
W Wielką Sobotę po blisko pięćdziesięciu dniach powraca uroczysty śpiew "Alleluja". Celebrans dokonuje poświęcenia wody, która przez cały rok będzie służyła przede wszystkim do chrztu.


http://www.piowegrow.pl